Boks Şampiyonu Oyununu Herbalife Besinleriyle Yükseltiyor

POSTED BY herbalife | Haz, 23, 2016 |
mary-kom-buyuk

mary-komHerbalife sponsorlu boksör Mary Kom 2014’te Asya Oyunlarında kazandığı altın madalya ile bu yarışmanın tarihindeki ilk Hindistanlı kadın sporcu olma unvanını taşıyor. Şuanda odağını Rio’daki 2016 Yaz Olimpiyatlarında kazanmak istediği başka bir altın madalya üzerinde toplamış durumda. “Bütün enerjimi antrenman, fitness ve genel sağlığıma veriyorum böylece bu hayali gerçekleştirebilirim.” diyor Kom. “Yanımda dünyanın en iyi besin markası Herbalife’ın olmasından gurur duyuyorum.”

Başarıya Giden Yol: Fiziksel ve Zihinsel

Kom’un başarıya giden yolculuğu daha çocukken çeşitli sporlarla, özellikle savaş sporlarına ilgi duymasıyla başlıyor. Boksla tanışması Ulusal Hindistan Oyunları sırasında kadın boksörleri fark etmesiyle meydana geliyor. “Kariyerimde en çok etkisi olan olaylardan biri Ulusal Hindistan Oyunları diğeri ise Dingko Singh’ın 1998’deki Asya Oyunlarındaki zaferidir” diyor. Kom ayrıca onu spor kariyeri yapma konusunda cesaretlendiren antrenörleri ve ailesine de teşekkür ediyor.
Kom her spor dalında zorluklar olsa da boksun özellikle fiziksel güç, enerji ve dayanıklılık gerektirdiğine dikkat çekiyor. Sözlerine şöyle devam ediyor: “Antrenmanlarıma uzun saatler harcıyorum ve kararlı bir şekilde çalışıyorum, aksi taktirde sıfıra düşme ve her şeye en baştan başlama ihtimalini riske atıyorum. Sonuç olarak boks antrenmanı zaman isteyen bir uğraş ve iyi bir çalışma gerektiriyor.” Kom iki ana alanda antrenman yapıyor: fiziksel ve zihinsel. Kendini gölge boksu, boks torbası ve antrenman maçları ile belirli savaşçı yeteneklerini geliştiriyor. “Hem sabah hem öğle olmak üzere günde en az iki veya üç saat antrenman yapıyorum” diyor. Tüm spor dallarında olduğu gibi, rekabetin zihinsel etkisi fiziksel etkisine eşit. Kom: Gerilim, stresten meditasyon ve ibadet sayesinde uzak kalmaya odaklanıyorum. Bu ring içinde ve dışındayken içimdeki ateşin yanmasını sürdürürken zihinsel yaralarımın iyileşmesine yardım ediyor. Spor hayatının zorluklarını anlayan ve beni kayıtsız şartsız destekleyen aileme ayrıca minnettarım.”

 

 

Beslenmeyi Öncelik Haline Getirmek

Kom’un performansına bir diğer ciddi etki ise beslenme. 2011de ağırlık kategorisinin London oyunlarına dahil edilmemesine ve yarışması için kilo alması gerektiğini fark ettiğinden beri beslenmeyi önceliği haline getirdi. Yeni beslenme kuralı değişiklikleri fitness seviyesini, performansını ve ringdeki rahatlığını etkileyeceğinden endişelenerek Herbalife ürünlerini kullanmaya başladı. “Herbalife sayesinde şunu hızla öğrendim ki sporcular için iyi beslenme sadece kilo yönetimiyle alakalı değil, bu ayrıca doğru enerji dengesine sahip olmak ve terledikten sonra yenilenmeyle de ilgili” diyor Kom ve ekliyor: “Boks diğer sporların aksine bir kilonun bile geleceğinize karar verdiği bir alan. Vücudunuzu kesinlikle korumalısınız ve yaptığınız her şey zindeliğinizin ve performansınızın hizmetine olmalı. Makro ve mikro besinlerinizin hepsini almanız çok önemli.”
Kom güne antrenmanına uygun besin olan  Herbalife24® Formula 1 Sport ile başlıyor. Antrenman süresince Herbalife®  Afresh Energy Drink Mix (Herbalife® N-R-G Nature’s Raw Guarana Tea’ye benzer, sadece Hindistan’da mevcut) içiyor. Guarana enerji hissini arttıran kafein içeriyor.* Günlük mikro besinlerini almasına yardım etmesi için Herbalife24®  Formula 2 Multivitamin Complex alıyor. Ayrıca Kom yasaklı maddelerin tüketimiyle ilgili endişeli olduğu için Herbalife’a güveniyor. Herbalife® serisindeki ürünler, bağımsız ve güvenilen bir kuruluş olan Ulusal Sanitasyon Kuruluşu (NSF) tarafından test ediliyor. Bazı Herbalife ürünlerinin üzerindeki The NSF Cerstified for Sport (NSF spor için onaylamıştır) ibaresi, ürünlerin titizlikle test edildiğini ve yasaklanan maddeleri içermesi bakımından en az riski taşıdığının garantisini verir.

 

Başarısını Ülkesine Adadı

Rio Oyunlarında altın madalya kazanmak için sürdürdükleriyle birlikte, Kom hala Manipur ve Kuzeydoğu Hindistan’ın diğer bölümlerindeki imkanları az olan gençlere boksu öğretmeyi ve desteklemeyi amaçlayan Mary Kom Regional Boxing Foundation (Mary Kom Bölgesel Boks Vakfı) ile tamamen ilgilenebiliyor. “Yeteneklerimi kullanmaya devam etmek ve benim gibi şampiyonlar yaratmayı deneyimlemek istiyorum” diyor Kom. “Bu şekilde insanlarıma ve ülkeme bu zamana kadar bana verdikleri emeğin karşılığını vereceğim.”

 

Mary Kom’un Kariyerindeki Önemli Noktalar

2014 Asya Oyunları – Birinci Sırada
2012 Yaz Olimpiyat Oyunları – Üçüncü Sırada
2012 Asya Kadınlar Şampiyonası – Birinci Sırada
2011 Asya Kadın Kupası – Birinci Sırada
2010 Asya Kadın Oyunları- Üçüncü Sırada

TAGS :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir